Kendi zirvenize giden yolu keşfetmenize yardımcı oluyoruz

Mindfulness Temelli Stres Azaltma Programı (MBSR), mindfulness uygulamalarının 8 hafta boyunca aşama aşama ilerlediği, bilimsel olarak desteklenmiş, meditasyon ve fiziksel hareketler dahilinde mindfulness’ı gündelik yaşantımızda pratik etmeye odaklanan bir grup programıdır.

Bu program Prof. Dr. Jon Kabat Zinn tarafından geliştirilmiş ve ilk olarak 1979 yılında MIT (Massachusetts Institute of Technology) Üniversitesi’nde hayata geçirilmiştir.

MBSR programı, mindfulness’ı günlük hayatımızla bütünleştirmek, zorlayıcı duygularla ve bedensel hislerle kalabilmemize bir kaynak sağlar. Önceleri tıp alanında kronik ağrıları olan hastaların ağrılarını algılayış biçimlerini değiştirmek için uygulanmış bir programdır. Daha sonraları ise stres, zorlayıcı durum ve duygularla baş etme amaçlı kullanılmıştır.

MBSR programına katılarak Mindfulness’ı deneyimsel olarak anlamak ve onu yaşantımızın bir parçası haline getirip deneyime dönüştürmeniz daha kolay olacaktır.

MBSR Programı Hakkında

  • Müdahalenin kökleri, eski Budist Vipassana (içgörü) ve Shamatha (odaklanma) meditasyonları ve yoga uygulamalarına dayanmaktadır. Dinsel amaç, herhangi bir inanış veya bağlanmalardan bağımsızdır.
  • Grup programıdır.
  • 8 hafta sürer. Haftada 2 saat yapılır.
  • 6 saat süren sessizlik günü vardır.
  • Haftalık oturumlar, duyguların farkındalığı, düşüncelerin farkındalığı, duyumların farkındalığını içeren, bir dizi zihinsel ve bedensel uygulamaları içerir.
  • Nefesi dikkat için bir çapa olarak kullanarak, günlük aktivitelerin tümüyle farkındalığını içerir.
  • Mindfulness uygulamalarına ve deneyimsel çalışmalara ek olarak katılımcıların paylaşımları yoluyla stres, stres yönetimi ve mindfulness’ın günlük durum ve kişilerarası iletişimde nasıl uygulandığı konularına açıklık getirilir.
  • Oturumlar dışında; ses kayıtları ve yönlendirilmiş uygulamalar aracılığıyla, katılımcılar her gün 30-45 dakika uygulama yapmaya teşvik edilir.

MBSR Kimler İçindir?

Öncelikli olarak günlük yaşamda bizi zorlayan duygu ve durumlarla ustaca ve bilgece baş etmek isteyen herkes için uygundur.

Bu programın katılımcısı olmak için herhangi bir ön koşul (meditasyon uygulayıcısı olmak, ruh sağlığı alanı çalışanı olmak, klinik tanıya sahip olmak, yaş, cinsiyet) yoktur.

Program şu anda Amerika’da ve Avrupa’daki birçok sağlık hizmeti enstitüsünde sunulmaktadır. Hedef gruplar; kronik fiziksel ağrıları, kanser ya da kaygı, depresyon, tükenmişlik yaşayan kişileri de içerir.

Müdahale Nasıl Çalışır?

MBSR programı, stresi azaltmada mindfulness’ın sistematik eğitimini sağlar. Program, herhangi bir anda neler olduğunun bilinçli bir şekilde farkında olunmasını ve yargılamadan kabul edilmesini amaçlar. MBSR, insanlarda alışkanlık haline gelen negatif düşünceler, duygular ve otomatik davranış kalıplarından kaçınmaya yardım etmek amacıyla düzenlenmiştir.

Mindfulness eğitimi, beynin duygu düzenleme ve stres tepkisinden sorumlu bölgelerinde değişimlerle bağlantılıdır. Bu değişimler de, nefes alma, kalp atışı, fizyolojik ağrılar ve bağışıklık sistemi gibi biyolojik süreçleri etkiler. MBSR programında her haftanın bir teması vardır. Bu süreçte bu temalar ve uygulamalar üzerinde durulur. Uygulamaların grup içinde paylaşılması önemlidir. Paylaşmak, MBSR programında önemli bir süreçtir çünkü isimlendirmek yaşadıklarımızı farklı anlamlara dönüştürmemize yardımcı olur. Uygulama sonrası deneyimlerimizi diğer katılımcılar ile paylaşmak, deneyimlere verdiğimiz anlamları farklılaştırır.

Yaklaşan MBSR Eğitimleri

1.Oturum: 21 Ocak Perşembe 2021 – (19.00-21.00)

2.Oturum:  28 Ocak Perşembe  2021 – (19.00-21.00)

3.Oturum:  4 Şubat Perşembe 2021 – (19.00-21.00)

4.Oturum: 11 Şubat Perşembe  2021 – (19.00-21.00)

5.Oturum:  18 Şubat Perşembe 2021 – (19.00-21.00)

6.Oturum: 25 Şubat Perşembe 2021 – (19.00-21.00)

7.Oturum:  4 Mart Perşembe 2021- (19.00-21.00)

8.Oturum: 11 Mart Perşembe 2021- (19.00-21.00)

 *Sessizlik günü (İnziva) – 7 Mart 2021 Pazar (11.00-13.00 ve 14.00-16.00 arası)

Ücret

Eğitim Ücreti: Aşağıdaki formu doldurarak eğitim için fiyat teklifi alabilirsiniz.

Yer

Eğitim online olarak ZOOM üzerinden gerçekleşecektir.

Eğitime Başvur